Výročí 17. listopadu je pro nás Čechy důležité. V Brně a zároveň na celé Moravě je k tomuhle dni největší událostí Brněnský 17. Letos bude probíhat už osmý ročník a my si řekli, že by to chtělo trochu refresh. Aby bylo jasné, že tenhle projekt pomáhá lidem vzít občanství do svých rukou.
Tenhle festival není jen nostalgická vzpomínka. Letos to bude dokonce deset dnů plných koncertů, přednášek, veřejných debat, workshopů a divadel. Organizátoři festivalu navíc plánují s podobnými aktivitami pokračovat i v průběhu roku. Chtějí přilákat hlavně mladé lidi a ukázat jim, že je důležité pracovat na občanských hodnotách. Takže by si tohohle festivalu měli všimnout právě oni!
Brněnský 17 se prezentoval pomocí silných symbolů revoluce. Červenou, modrou a bílou barvou z trikolóry a „vítězným véčkem“, které radostně ukázal Václav Havel a pak i všichni ostatní, když po více jak čtyřiceti letech mohli svobodně překročit hranice. Tohle nemělo smysl měnit, festival to hned na první pohled pojí se sametovou revolucí. Barvy jsme jen osvěžili, abychom jim dodali náboj a udělali je lehčí. Vítězné véčko jsme spojili s logem a zbavili ho české vlajky. Však její barevnost se odráží v celém logu.
Chvíli jsme bojovali s názvem festivalu. Dávalo nám smysl ho zkrátit na Brno 17, aby byl údernější a člověk si ho všiml i v přeplněném veřejném prostoru. Koneckonců i doména s tímto názvem by se dala lépe zapamatovat. Nakonec jsme ale zůstali u původního Brněnského 17. Tento den tenkrát probíhal v Brně svým specifickým způsobem, stejně jako v každém městě v Česku. Je náš, brněnský.
Říkali jste si někdy, že vlastně nevíte, kde vaše občanská role začíná a končí? Nejste sami. Z rychlého průzkumu cílové skupiny nám vyplynulo, že nemalá část občanů ČR má pocit, že:
„Život je už tak dost velký zápřah. Přibrat si k tomu na hrb ještě aktivní občanství? To bych potřeboval třetí ruku.“
Tahle replika nám zarámovala postoj většiny lidí. No a kreativní koncept byl na světě. Ne náhodou se nám myšlenka třetí ruky prolnula i s hlavním symbolem značky – maskotem ruky. K jeho dosavadnímu významu, který odkazoval k „vítěznému véčku“, jsme jen přidali další významovou rovinu, která byla po ruce. Nově je maskot také „prodlouženou rukou“, se kterou mohou lidé na své občanství snáze dosáhnout.
Aby bylo toto poslání skutečné, vytvořili jsme minimanuál občana. Můžete ho nosit v zadní kapse kalhot, protože se vám může hodit úplně kdykoliv. Funguje totiž jako návod na aktivní občanství a jeho obtížnost si můžete upravit podle toho, v jaké životní situaci se zrovna nacházíte.
Cítíte se ztracení a nejste si jistí, jakou můžete hrát roli v naší společnosti? Zalistujte v manuálu a zastavte se na straně S.O.S.KA. Tento akronym pomůže snadno si zapamatovat pět základních hodnot občanství v demokratické společnosti. Popsali jsme je co nejstručněji, aby každý mohl rychle najít společné východisko, ze kterého může k občanství přistoupit.
Komunikaci značky jsme zjednodušili, posunuli do současnějšího jazyka a osekali o historický patos. Zároveň jsme do tonality značky začali propisovat specifická slova a obraty, které jdou ruku v ruce s posláním organizace, abychom propojení mezi značkou a komunikačním konceptem ještě více posílili.
Chtěli jsme najít cestu, jak by mohli účastníci festivalu ukázat, že jim na občanských hodnotách záleží po celý rok. Na to je samozřejmě ideální merch, my jsme ho ale nechtěli odbít pouhým logem festivalu. Tohle musí být merch, který budou všichni nosit hrdě!
Tenhle projekt byl krásný. Vždyť není snad nic hezčího, než pomáhat s šířením hodnot demokracie. Tak nezapomeňte, že občanství nezačíná a nekončí u nejbližších voleb a přijďte poznávat jeho smysluplnou náplň na letošní ročník Brněnského sedmnáctého. My tam budeme určitě!
Máte nový projekt?
Musíme si promluvit.